Ośrodek Leczniczo-Profilaktyczny PROMED
w Ostrowcu Świętokrzyskim

Publikacje - Ośrodek Leczniczo-Profilaktyczny PROMED w Ostrowcu Świętokrzyskim


Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego

Ciśnienie tętnicze jest to ciśnienie wywierane przez krew na ścianki dużych tętnic. Nie jest to wielkość stała, zmienia się wielokrotnie w ciągu doby zależnie od jej pory, aktywności fizycznej, stanu psychicznego, spożytych używek.

Nadciśnieniem tętniczym (hipertonia arterialis) nazywamy okresowo lub stale podwyższone wartości ciśnienia przekraczające 140/90 mmHg.

Czytaj dalej

Znaczenie „samokontroli piersi” oraz okresowych badań profilaktycznych w wykrywaniu raka piersi

Epidemiologia raka piersi

Rak piersi można zaliczyć do najczęstszych nowotworów wśród kobiet, i obejmuje 19% wszystkich nowotworów złośliwych. Rocznie notuje się ok. 10 tysięcy nowych zachorowań na nowotwór piersi, z czego połowa kobiet umiera. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest późna wykrywalność raka. Spośród całej liczby chorych na nowotwór piersi ok. 1% są to mężczyźni.

Czytaj dalej

Zaburzenia rytmu serca

Serce jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Pełniąc funkcję napędu w układzie krążenia, dzień po dniu serce nieustannie tłoczy krew do naczyń tętniczych. Serce składa się z czterech głównych części: przedsionka lewego i prawego oraz komory prawej i lewej. Ściany serca zbudowane są ze specjalnej tkanki zwanej mięśniem sercowym. Składa się on z mięśni poprzecznie prążkowanych podobnie jak mięśnie szkieletowe jednak różni się od nich dość znacznie: autonomicznym unerwieniem powodującym pracę tego narządu niezależnie od woli człowieka, pracą na zasadzie „wszystko albo nic”(maksymalny skurcz w odpowiedzi na minimalny bodziec), własnym automatyzmem, dzięki któremu serce pracuje bez wpływu układu nerwowego.

Czytaj dalej

Grypa

Grypa jest to choroba zakaźna wywołana przez wirusa. Zwykle grypa ma nagły początek , pojawia się wysoka gorączka sięgająca niemal 40 stopni Celsjusza, ból głowy, męczący, silny, suchy kaszel, silny ból w klatce piersiowej, jadłowstręt oraz bóle stawów i mięśni. Rzadziej pojawia się katar, ból gardła a także zatkany nos.

Czytaj dalej